Saturday, March 17, 2007

Ireland's Residential Cardinals (Part V)

Joseph Cardinal MacRory


March 19, 1861, Ballygawley.


Saint Patrick's College, Armagh; St. Patrick's College, Maynooth.

Pre-Episcopal Career

Ordained, September 13, 1885, Maynooth. First president of Dungannon Academy, 1886-1887. Faculty member of Oscott College, 1887-1889. Faculty member of Saint Patrick's College, Maynooth, 1889-1915; vice-president, 1912-1915. One of the founders of The Irish Theological Quarterly, 1906.

Episcopal Career

Elected bishop of Down and Connor, August 9, 1915. Consecrated, November 14, 1915, by Cardinal Michael Logue, archbishop of Armagh. Promoted to the metropolitan and primatial see of Armagh, June 22, 1928.


Created cardinal priest in the consistory of December 16, 1929; received the red hat and the title of S. Giovanni a Porta Latina, December 19, 1929. Participated in the conclave of 1939.


October 13, 1945, Armagh. Buried in St. Patrick's cemetery, Armagh.

No comments: