Sunday, March 11, 2007

Ireland's Residential Cardinals (Part IV)

Patrick Cardinal O'Donnell


November 28, 1856, Glenties, Co. Donegal.


Old Diocesan Seminary, Letterkenny. Saint Patrick's Seminary, Maynooth.

Pre-Episcopal Career

Ordained, 1880, Maynooth. Professor of dogmatic and moral theology, Saint Patrick's Seminary, Maynnoth, 1881-1888. Prefect of Dunboyne (Postgraduate) Establishment, 1884-1888.

Episcopal Career

Elected bishop of Raphoe, February 26, 1888. Consecrated, March 25, 1888, pro-cathedral of Raphoe, Letterkenny, by Michael Logue, archbishop of Armagh, assisted by Francis Kelly, bishop of Derry, and by Patrick McAllister, bishop of Downs and Coonor. Member of the Irish Convention, 1917-1918. Promoted to the titular archbishop of Attalia and appointed coadjutor of Armagh, with right of succession, January 14, 1922. Succeeded to the metropolitan see of Armagh, and primate of All Ireland, November 19, 1924.


Created cardinal priest in the consistory of December 14, 1925; received the red hat and the title of S. Maria della Pace, December 17, 1925. Papal legate to the Irish Plenary Council, Maynooth, June 27, 1927.


October 22, 1927, Carlingford, Co. Louth. Buried, St. Patrick's cemetery, Armagh.

No comments: