Wednesday, February 28, 2007

Ireland's Residential Cardinals (Part III)

Michael Cardinal Logue


October 1, 1840, Duringings, in Kilmacrennan.


St Patrick's College, Maynooth.

Pre-Episcopal Career

Ordained, December 1866, Paris. Professor of dogmatic theology and Belles Lettres, Irish College, Paris, 1866-1874; curate in County Donegal; parish administrator in Letterkenny, diocese of Raphoe, 1874-1876; Maynooth, professor of Irish and theology and dean, 1876-1879.

Episcopal Career

Elected bishop of Raphoe, May 13, 1879. Consecrated, July 20, 1879, pro-cathedral of Raphoe, Letterkenny, by Daniel McGettigan, archbishop of Armagh, assisted by James Donnelly, bishop of Clogher, and by Francis Kelly, bishop of Derry. Promoted to the titular see of Anazarbe and appointed coadjutor of Armagh, with right of succession, April 19, 1887. Succeeded to the metropolitan see of Armagh, December 3, 1887.


Created cardinal priest in the consistory of January 16, 1893; received the red hat and the title of S. Maria della Pace, January 19, 1893. First Archbishop of Armagh, to become a cardinal. Participated in the conclaves of 1903, 1914, and 1922.


November 19, 1924, Armagh. Exposed in St. Patrick's metropolitan cathedral, Armagh, and buried in St Patrick's Cemetery, Armagh.

No comments: