Saturday, February 17, 2007

Ireland's Residential Cardinals (Part I)

Paul Cardinal Cullen


April 29, 1803, Prospect, Co. Kildare.


Carlow College.
Pontifical Urban Athenaeum of Propaganda Fide, Rome.


Ordained, 1829, Rome.

Pre-Episcopal Career

Professor of Hebrew and Sacred Scripture,Propaganda Fide, Rome.
Rector of the Irish College, Rome, 1832-1850.
During the Roman Revolution, appointed rector of the Pontifical Urban Athenaeum of Propaganda Fide, retaining the rectorship of the Irish College.

Episcopal Career

Elected archbishop of Armagh, January 8, 1850.
Consecrated, February 24, 1850, church of S. Agata dei Goti, Rome, by Cardinal Castruccio Castracane degli Antelminelli, bishop of Palestrina, assisted by Carlo Luigi Morichini, titular archbishop of Nisibi, and by John Thomas Hynes, O.P., titular bishop of Leros and apostolic vicar of Demerara.
Apostolic visitor to all religious orders in Ireland, April 3, 1850.
Apostolic delegate for the convocation and celebration of the Irish Synod of Bishops of Thurles, April 6, 1850.
Transferred to the metropolitan see of Dublin, May 3, 1852. Apostolic administrator of Armagh, ad beneplacitum Sanctae Sedis, until October 4, 1852.


Created cardinal priest in the consistory of June 22, 1866; received the red hat and the title of S. Pietro in Montorio, June 25, 1866.
Participated in the First Vatican Council, 1869-1870; proposed the precise and accurate formula for the definition of papal infallibility which was accepted by the council.
Arrived in Rome after Pope Leo XIII had been elected in the conclave of 1878.


October 24, 1878, Dublin. Exposed in the metropolitan cathedral of Dublin, and buried behind the main altar, chapel of Holy Cross College, Clonliffe, Dublin. This college, founded by him, has been since 1859 the seminary for the archdiocese of Dublin.

1 comment:

leo said...

Thanks for linking me here!
You're right. It's not quite the same, but it's still pretty nice.